REKLAMLAR
 
Üye Girişi
 
ALIŞVERİŞ SEPETİM
0 ürün var.
 
SON ÜRÜNLER
 
DÖVİZ
 
İSTATİSTİKLER

 

AYAK SAĞLIĞI

 

AYAK.SAĞLIĞI.İÇİN.ALTIN.KURALLAR

 

Her gün ayaklar gözden geçirilmeli, ılık suda yumuşak bir sabunla yıkanıp, özellikle parmak araları iyice kurulanıp, aşırı terleme sorunu varsa parfümsüz talk pudrası, kuru ayak özelliğinde ise parmak araları hariç vazelinli losyonlar uygulanmalıdır.

    Ayaklar ısı kaynaklarından korunmalı (soba kalorifer, termofor sıcak su vb.) ve banyo suyunun dirsek ve elle kontrolü sağlanmalıdır. Ayakları ısıtmak için gerekirse yünlü çorap tercih edilebilir.

    Tırnaklar, temiz ve yumuşak olduğu tercihen banyoyu takip eden dönemde ve düz kesilmelidir.   Uygun ayakkabı seçilmeli ve giyilmeden önce mutlaka içi elle ve gözle kontrol edilmelidir.

    Yeni ayakkabı alırken daha çok ayakların şiş olduğu öğleden sonrası tercih edilmelidir.Parmak arası terlik ve sandalet türü tercih edilmemelidir.

    Mümkünse 2 gün üst üste aynı ayakkabı giyilmemelidir (ayakkabıların havalanması, koku ve hijyen yönünden sağlıklı olması için 24 saat gereklidir).

   Kesinlikle yalın ayak dolaşılmamalıdır. Çoraplar her gün değiştirilmelidir. Sentetik çorap yerine pamuklu ve merserize çoraplar giyilmelidir.   Yazın sıcak günlerinde ayaklarınızı günboyu spor ayakkabılara kapatmayın. Sıcak ve ter nedeniyle ayakkabının içi bakteriler için ideal ortam oluşturur.    Her fırsatta ayaklarınızı havalandırın ve deri bantlı sandaletleri tercih edin; sentetik olmayan ama teri emen doğal malzemelerden yapılmış çoraplar giyin.  

   Yüksek ince topuklu ayakkabılardan kaçının. Bu tür ayakkabılar uzun süre giyildiğinde dengede durmak için bedeni öne eğilmeye zorlar. Topuklu ayakkabılar mümkün olduğunca geniş tabanlı olmalı, topuk yüksekliği de 2 cm., en fazla 5 cm.yi geçmemeli.

   Ayakkabılarınız sivri burunlu olursa parmaklarınız uca doğru toplanarak st üste binecektir. Bu da zamanla parmakların doğal duruşunu etkileyecektir.

    Ayaklarınız terlemeye eğilimli ise ayak banyosunu uzatmayın. Uzun banyolarda deri suyu emerek ayakların şişmesine yol açabilir. Terleyen ayakları sabunlu tuvalet havlusuyla günde bir-iki kez temizleyin. Kurularken parmak aralarını özellikle unutmayın.

    Yaz süresince yüzme havuzları mantar enfeksiyonu açısından ayaklar için sakıncalı olabilir. Yüzme havuzlarını seçerken dikkatli olun.

    Ayaklarınızı pudralamak için talk pudrası yerine özel ayak pudralarını ve terlemeyi önleyici ayak sreylerini tercih edin.